Chevrolet Equinox GMT191 (2005–2009)
Chevrolet Equinox equinox fwd
GMT191 (2005–2009), 2005–2009. Gasoline · 3.4 L · 185 hp · 5-speed automatic · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 9.0 s and top speed 112 mph.
GMT191 (2005–2009)
2005 - 2009
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
185
Torque
210 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
9.0 s
Top speed
112 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2858 mm
Dimensions
4796 × 1814 × 1760 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4796 mm |
|---|---|
| Width | 1814 mm |
| Height | 1760 mm |
| Wheelbase | 2858 mm |
| Wheel size | 235/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 185 hp |
| Torque | 210 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 3.62 x 3.31 in |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.0 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |