Chevrolet Equinox GMT191 (2005–2009)
Chevrolet Equinox equinox awd
GMT191 (2005–2009), 2008–2009. Gasoline · 3.6 L · 264 hp · 6-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.9 s and top speed 118 mph.
GMT191 (2005–2009)
2008 - 2009
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
264
Torque
250 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
0–60 mph
7.9 s
Top speed
118 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2858 mm
Dimensions
4796 × 1814 × 1760 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4796 mm |
|---|---|
| Width | 1814 mm |
| Height | 1760 mm |
| Wheelbase | 2858 mm |
| Wheel size | 235/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 264 hp |
| Torque | 250 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 10.2 |
| Bore and stroke | 3.70 x 3.37 in |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.9 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |