Chevrolet Epica V250 facelift (2006–present)
Chevrolet Epica 2.5i 24v
V250 facelift (2006–present), 2007–2008. Gasoline · 2.5 L · 156 hp · 5-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.8 s and top speed 120 mph.
V250 facelift (2006–present)
2007 - 2008
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
156
Torque
163 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.8 s
Top speed
120 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
4821 × 1821 × 1466 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 28.0 / 23.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4821 mm |
|---|---|
| Width | 1821 mm |
| Height | 1466 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Clearance | 6 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 205/55R16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 16 L |
| Fuel tank capacity | 16.4 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, transverse |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 156 hp |
| Torque | 163 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 120 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.8 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |