Chevrolet Colorado GMT31XX-2 (2023–present)
Chevrolet Colorado colorado 2wd
GMT31XX-2 (2023–present), 2023–2024. Gasoline · 2.7 L · 237 hp · 8-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT31XX-2 (2023–present)
2023 - 2024
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.7 L
Horsepower
237
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
131 mm
Dimensions
5415 × 1902 × 1981 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5415 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1981 mm |
| Wheelbase | 131 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.4 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.7 L |
| Horsepower | 237 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |