Chevrolet Colorado GMT31XX facelift (2021–2022)
Chevrolet Colorado 4wd z71 crew cab auto
GMT31XX facelift (2021–2022), 2022–2022. Gasoline · 3.6 L · 308 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive.
GMT31XX facelift (2021–2022)
2022 - 2022
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
308
Torque
275 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4380 lbs
Wheelbase
3259 mm
Dimensions
5403 × 1887 × 1796 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5403 mm |
|---|---|
| Width | 1887 mm |
| Height | 1796 mm |
| Wheelbase | 3259 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4380 lbs |
| Gross weight | 6000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 308 hp |
| Torque | 275 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil spring |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |