Chevrolet Colorado GMT31XX facelift (2021–2022)
Chevrolet Colorado 2wd lt extended cab auto
GMT31XX facelift (2021–2022), 2022–2022. Gasoline · 2.5 L · 200 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT31XX facelift (2021–2022)
2022 - 2022
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
200
Torque
191 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3870 lbs
Wheelbase
3259 mm
Dimensions
5403 × 1887 × 1788 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 25.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5403 mm |
|---|---|
| Width | 1887 mm |
| Height | 1788 mm |
| Wheelbase | 3259 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3870 lbs |
| Gross weight | 6000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 191 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil spring |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |