Chevrolet Cobalt GM Delta facelift (2008–2010)
Chevrolet Cobalt cobalt sport sedan
GM Delta facelift (2008–2010), 2008–2010. Gasoline · 2.2 L · 155 hp · 5-speed manual · Front-Wheel Drive.
GM Delta facelift (2008–2010)
2008 - 2010
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Horsepower
155
Torque
150 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2624 mm
Dimensions
4580 × 1725 × 1450 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 33.0 / 27.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4580 mm |
|---|---|
| Width | 1725 mm |
| Height | 1450 mm |
| Wheelbase | 2624 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 14 L |
| Fuel tank capacity | 13.0 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.2 L |
| Horsepower | 155 hp |
| Torque | 150 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |