Chevrolet Coachbuilder Wagon Coachbuilder Wagon (1992–1994)
Chevrolet Coachbuilder Wagon coachbuilder wagon
Coachbuilder Wagon (1992–1994), 1992–1994. Gasoline · 5.7 L · 190 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
Coachbuilder Wagon (1992–1994)
1992 - 1994
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
190
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2944 mm
Dimensions
5385 × 2019 × 1880 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 2944 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 190 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |