Chevrolet City Express Cargo Van First generation (2015–2018)
Chevrolet City Express Cargo Van city express cargo van
First generation (2015–2018), 2015–2018. Gasoline · 2.0 L · 131 hp · Automatic (variable gear ratios) · Front-Wheel Drive.
First generation (2015–2018)
2015 - 2018
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
131
Torque
139 lb-ft
Transmission
Automatic (variable gear ratios)
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2926 mm
Dimensions
4732 × 1730 × 1872 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 26.0 / 25.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo van |
| Doors | 5 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4732 mm |
|---|---|
| Width | 1730 mm |
| Height | 1872 mm |
| Wheelbase | 2926 mm |
| Clearance | 7 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 131 hp |
| Torque | 139 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 10.5 |
| Bore and stroke | 84.0 mm x 90.1 mm |
| Engine code | HR16DE |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (variable gear ratios) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |