Chevrolet Malibu Limited GM Epsilon II (2016–2016)
Chevrolet Malibu Limited 1lt
GM Epsilon II (2016–2016), 2016–2016. Gasoline · 2.5 L · 196 hp · 6-speed automatic · FWD. 0–60 mph in 7.8 s and top speed 118 mph.
GM Epsilon II (2016–2016)
2016 - 2016
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
196
Torque
191 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
FWD
0–60 mph
7.8 s
Top speed
118 mph
Curb weight
3411 lbs
Wheelbase
2738 mm
Dimensions
4872 × 1786 × 1463 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 34.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1786 mm |
| Height | 1463 mm |
| Wheelbase | 2738 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 16 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 16 L |
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
| Curb weight | 3411 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 196 hp |
| Torque | 191 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | FWD |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.8 s |
| Fuel economy standard | EPA |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Four-link independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Solid disc |