Chevrolet Celebrity A-body facelift (1988–1990)
Chevrolet Celebrity celebrity wagon
A-body facelift (1988–1990), 1988–1990. Gasoline · 3.1 L · 130 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
A-body facelift (1988–1990)
1988 - 1990
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.1 L
Horsepower
130
Torque
170 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2718 mm
Dimensions
4877 × 1760 × 1389 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4877 mm |
|---|---|
| Width | 1760 mm |
| Height | 1389 mm |
| Wheelbase | 2718 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 17 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 42 L |
| Fuel tank capacity | 15.9 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.1 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 130 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Throttle body injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |