Chevrolet Celebrity A-body (1984–1987)
Chevrolet Celebrity chevrolet celebrity wagon 2.8l diesel 4-speed automatic
A-body (1984–1987), 1984–1987. Diesel · 2.8 L · 85 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
A-body (1984–1987)
1984 - 1987
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
2.8 L
Horsepower
85
Torque
165 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2664 mm
Dimensions
5090 × 1760 × 1389 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 33.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5090 mm |
|---|---|
| Width | 1760 mm |
| Height | 1389 mm |
| Wheelbase | 2664 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 85 hp |
| Torque | 165 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Indirect injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Diesel |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |