Chevrolet Captiva C140 (2016–present)
Chevrolet Captiva chevrolet captiva lt
C140 (2016–present), 2016–2016. Gasoline · 2.4 L · 180 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.5 s and top speed 112 mph.
C140 (2016–present)
2016 - 2016
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
180
Torque
171 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.5 s
Top speed
112 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2708 mm
Dimensions
4709 × 1849 × 1684 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 28.0 / 23.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4709 mm |
|---|---|
| Width | 1849 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2708 mm |
| Clearance | 7 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 235/55R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 29 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 60 L |
| Fuel tank capacity | 15.3 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 171 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.5 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |