Chevrolet Captiva C100 (2006–2011)
Chevrolet Captiva captiva sport 2.4l fwd
C100 (2006–2011), 2008–2011. Gasoline · 2.4 L · 182 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.6 s and top speed 112 mph.
C100 (2006–2011)
2008 - 2011
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
182
Torque
172 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.6 s
Top speed
112 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2708 mm
Dimensions
4676 × 1849 × 1720 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4676 mm |
|---|---|
| Width | 1849 mm |
| Height | 1720 mm |
| Wheelbase | 2708 mm |
| Clearance | 7 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 29 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 60 L |
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 182 hp |
| Torque | 172 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.6 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |