Chevrolet Captiva C100 facelift (2011–2015)
Chevrolet Captiva captiva fwd
C100 facelift (2011–2015), 2012–2015. Gasoline · 2.4 L · 182 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
C100 facelift (2011–2015)
2012 - 2015
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
182
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2858 mm
Dimensions
4717 × 1849 × 1709 mm
General information
| Vehicle class | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
Dimensions
| Length | 4717 mm |
|---|---|
| Width | 1849 mm |
| Height | 1709 mm |
| Wheelbase | 2858 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 182 hp |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 11.2 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |