Chevrolet Camaro Alpha (2016–2019)
Chevrolet Camaro camaro
Alpha (2016–2019), 2016–2023. Gasoline · 2.0 L · 275 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive.
Alpha (2016–2019)
2016 - 2023
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
275
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2812 mm
Dimensions
4783 × 1897 × 1349 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Subcompact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4783 mm |
|---|---|
| Width | 1897 mm |
| Height | 1349 mm |
| Wheelbase | 2812 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 275 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|