Chevrolet Camaro Alpha (2016–2019)
Chevrolet Camaro camaro
Alpha (2016–2019), 2016–2019. Gasoline · 3.6 L · 335 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive.
Alpha (2016–2019)
2016 - 2019
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
335
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2812 mm
Dimensions
4783 × 1897 × 1349 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Subcompact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 4783 mm |
|---|---|
| Width | 1897 mm |
| Height | 1349 mm |
| Wheelbase | 2812 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 335 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|