Chevrolet Camaro Zeta (2010–2015)
Chevrolet Camaro 3.6 convertible 2lt
Zeta (2010–2015), 2011–2011. 3.6 L · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
Zeta (2010–2015)
2011 - 2011
16
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine volume
3.6 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2852 mm
Dimensions
4836 × 1918 × 1389 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4836 mm |
|---|---|
| Width | 1918 mm |
| Height | 1389 mm |
| Wheelbase | 2852 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 3.6 L |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|