Chevrolet Camaro 4th generation (1993–2002)
Chevrolet Camaro camaro
4th generation (1993–2002), 1993–1995. Gasoline · 3.4 L · 160 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
4th generation (1993–2002)
1993 - 1995
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
160
Torque
200 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2568 mm
Dimensions
4877 × 1882 × 1293 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 26.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4877 mm |
|---|---|
| Width | 1882 mm |
| Height | 1293 mm |
| Wheelbase | 2568 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 60 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.4 L |
| Horsepower | 160 hp |
| Torque | 200 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |