Chevrolet Camaro 2nd generation (1970–1981)
Chevrolet Camaro camaro sport coupe 350
2nd generation (1970–1981), 1976–1976. Gasoline · 5.7 L · 165 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
2nd generation (1970–1981)
1976 - 1976
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
165
Torque
255 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2743 mm
Dimensions
4775 × 1880 × 1270 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4775 mm |
|---|---|
| Width | 1880 mm |
| Height | 1270 mm |
| Wheelbase | 2743 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 165 hp |
| Torque | 255 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |