Chevrolet Camaro 1st generation (1967–1969)
Chevrolet Camaro camaro 230
1st generation (1967–1969), 1967–1967. Gasoline · 3.8 L · 140 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
1st generation (1967–1969)
1967 - 1967
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
140
Torque
220 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2743 mm
Dimensions
4674 × 1829 × 1295 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4674 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 2743 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 220 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle coil springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |