Chevrolet C2500 Pickup GMT400 facelift (1995–1998)
Chevrolet C2500 Pickup c2500 pickup 2wd
GMT400 facelift (1995–1998), 1995–1998. Gasoline · 5.7 L · 200 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT400 facelift (1995–1998)
1995 - 1998
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
200
Torque
310 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3340 mm
Dimensions
5410 × 1951 × 1854 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5410 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 3340 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 310 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.4 |
| Bore and stroke | 4.00 x 3.48 in |
| Engine code | L05 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |