Chevrolet C1500 Pickup GMT400 facelift (1995–1998)
Chevrolet C1500 Pickup c1500 pickup 2wd
GMT400 facelift (1995–1998), 1995–1998. Gasoline · 7.4 L · 290 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
GMT400 facelift (1995–1998)
1995 - 1998
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.4 L
Horsepower
290
Torque
410 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2985 mm
Dimensions
4940 × 1951 × 1877 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 16.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4940 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1877 mm |
| Wheelbase | 2985 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 290 hp |
| Torque | 410 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 9.6 |
| Bore and stroke | 4.25 x 4.00 in |
| Engine code | L29 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |