Chevrolet Bolt EV BEV2 facelift (2020–2023)
Chevrolet Bolt EV bolt ev
BEV2 facelift (2020–2023), 2020–2022. Electric · Automatic (variable gear ratios) · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.5 s and top speed 93 mph.
BEV2 facelift (2020–2023)
2020 - 2022
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
Automatic (variable gear ratios)
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
6.5 s
Top speed
93 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2601 mm
Dimensions
4145 × 1765 × 1595 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
127.0 / 108.0 / 118.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Station Wagons |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4145 mm |
|---|---|
| Width | 1765 mm |
| Height | 1595 mm |
| Wheelbase | 2601 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 17-inch wheels |
Volume and weight
| Curb weight | 4 lbs |
|---|---|
| Gross weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Electric motor | Permanent-magnet AC synchronous motor |
| Electric horsepower | 200 hp |
| Electric torque | 266 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 66.0 kWh |
| Battery net capacity | 65.0 kWh |
| Battery voltage | 350 V |
| AC charge power | 11.5 kW |
| DC charge power | 55.0 kW |
| Charge time 120V | 4.5 h |
| Charge time 240V | 10.0 h |
| Charge setup 240V | 240V charging |
| Electric range | 259 mi |
| Electricity consumption city | 26.0 |
| Electricity consumption highway | 31.0 |
| Electricity consumption combined | 28.0 |
Transmission
| Transmission | Automatic (variable gear ratios) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 93 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.5 s |
| Fuel economy city | 127.0 mpg |
| Fuel economy highway | 108.0 mpg |
| Fuel economy combined | 118.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |