Chevrolet Bolt EUV First generation (2022–2023)
Chevrolet Bolt EUV bolt euv
First generation (2022–2023), 2023–2023. 200 hp · Automatic (A1) · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.8 s.
First generation (2022–2023)
2023 - 2023
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Horsepower
200
Transmission
Automatic (A1)
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
6.8 s
Wheelbase
2675 mm
Dimensions
4305 × 1765 × 1615 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
Dimensions
| Length | 4305 mm |
|---|---|
| Width | 1765 mm |
| Height | 1615 mm |
| Wheelbase | 2675 mm |
Engine
| Horsepower | 200 hp |
|---|---|
| Electric motor | Permanent-magnet AC synchronous motor |
| Electric horsepower | 200 hp |
| Electric torque | 266 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 65.0 kWh |
| Battery net capacity | 65.0 kWh |
| DC charge power | 55.0 kW |
| Charge time 120V | 2.0 h |
| Charge time 240V | 7.0 h |
| Charge setup 240V | About 7 hours 0 minutes |
| Electric range | 247 mi |
| Electricity consumption city | 125.0 |
| Electricity consumption combined | 115.0 |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.8 s |
|---|---|
| Fuel type | Electricity |