Chevrolet Blazer GMT330 (1995–2005)
Chevrolet Blazer blazer 2wd
GMT330 (1995–2005), 1995–2005. Gasoline · 4.3 L · Manual 5-speed · Rear-Wheel Drive.
GMT330 (1995–2005)
1995 - 2005
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Transmission
Manual 5-speed
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2718 mm
Dimensions
4796 × 1722 × 1684 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 2WD |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4796 mm |
|---|---|
| Width | 1722 mm |
| Height | 1684 mm |
| Wheelbase | 2718 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.3 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-speed |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |