Chevrolet Blazer BEV3 (2024–present)
Chevrolet Blazer blazer ev rwd
BEV3 (2024–present), 2024–2024. Automatic (A1) · Rear-Wheel Drive.
BEV3 (2024–present)
2024 - 2024
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Transmission
Automatic (A1)
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3094 mm
Dimensions
4895 × 1981 × 1981 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4895 mm |
|---|---|
| Width | 1981 mm |
| Height | 1981 mm |
| Wheelbase | 3094 mm |
| Wheel size | 19 in |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Electricity |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |