Chevrolet Blazer BEV3 (2024–present)
Chevrolet Blazer blazer awd
BEV3 (2024–present), 2019–2024. SIDI · 3.6 L · Automatic 9-spd · All-Wheel Drive.
BEV3 (2024–present)
2019 - 2024
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
SIDI
Engine volume
3.6 L
Transmission
Automatic 9-spd
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
2863 mm
Dimensions
4862 × 1948 × 1702 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4862 mm |
|---|---|
| Width | 1948 mm |
| Height | 1702 mm |
| Wheelbase | 2863 mm |
Engine
| Engine volume | 3.6 L |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 9-spd |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |