Chevrolet Aveo T200 (2004–2006)
Chevrolet Aveo chevrolet aveo 1.6 5mt hatchback
T200 (2004–2006), 2004–2006. Gasoline · 1.6 L · 103 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 11.5 s and top speed 110 mph.
T200 (2004–2006)
2004 - 2006
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
103
Torque
107 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
11.5 s
Top speed
110 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2479 mm
Dimensions
3912 × 1676 × 1476 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
27.0 / 35.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3912 mm |
|---|---|
| Width | 1676 mm |
| Height | 1476 mm |
| Wheelbase | 2479 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 12.0 gal |
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Horsepower | 103 hp |
| Torque | 107 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Engine code | L91 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 11.5 s |
| Fuel economy city | 27.0 mpg |
| Fuel economy highway | 35.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |