Chevrolet Aveo T200 facelift (2007–2011)
Chevrolet Aveo aveo 5
T200 facelift (2007–2011), 2005–2011. Gasoline · 1.6 L · 103 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 12.8 s and top speed 106 mph.
T200 facelift (2007–2011)
2005 - 2011
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
103
Torque
107 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
12.8 s
Top speed
106 mph
Curb weight
1060 lbs
Wheelbase
2480 mm
Dimensions
3880 × 1670 × 1505 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 30.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3880 mm |
|---|---|
| Width | 1670 mm |
| Height | 1505 mm |
| Wheelbase | 2480 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 45.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 1060 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Horsepower | 103 hp |
| Torque | 107 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 76.5 mm x 86.6 mm |
| Engine code | F16D3 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 106 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 12.8 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent McPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |