Chevrolet Astro Passenger Second generation facelift (2003–2005)
Chevrolet Astro Passenger astro passenger 4.3l v6 awd 4-speed automatic
Second generation facelift (2003–2005), 2003–2005. Gasoline · 4.3 L · 190 hp · 4-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 12.3 s and top speed 100 mph.
Second generation facelift (2003–2005)
2003 - 2005
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
190
Torque
250 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
12.3 s
Top speed
100 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2832 mm
Dimensions
5113 × 1976 × 1918 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5113 mm |
|---|---|
| Width | 1976 mm |
| Height | 1918 mm |
| Wheelbase | 2832 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 27.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 250 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 9.2 |
| Bore and stroke | 101.6 mm x 88.4 mm |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 100 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 12.3 s |
| Fuel economy standard | EPA |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |