Chevrolet Astro Cargo M/L-body facelift (1995–2005)
Chevrolet Astro Cargo astro 2wd (cargo)
M/L-body facelift (1995–2005), 1985–2005. Gasoline · 4.3 L · 190 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 11.5 s and top speed 100 mph.
M/L-body facelift (1995–2005)
1985 - 2005
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.3 L
Horsepower
190
Torque
250 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
11.5 s
Top speed
100 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2824 mm
Dimensions
4862 × 1956 × 1885 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo van |
| Doors | 4 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4862 mm |
|---|---|
| Width | 1956 mm |
| Height | 1885 mm |
| Wheelbase | 2824 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 27.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.3 L |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 250 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 9.2 |
| Bore and stroke | 101.6 mm x 88.4 mm |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 100 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 11.5 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |