BMW Z8 E52 (2000–2003)
BMW Z8 bmw z8 roadster
E52 (2000–2003), 2000–2003. Gasoline · 4.9 L · 394 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.7 s and top speed 155 mph.
E52 (2000–2003)
2000 - 2003
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.9 L
Horsepower
394
Torque
368 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.7 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3704 lbs
Wheelbase
2570 mm
Dimensions
4387 × 1847 × 1295 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 19.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4387 mm |
|---|---|
| Width | 1847 mm |
| Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | Front: 245/45ZR18, Rear: 275/40ZR18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 5 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 5 L |
| Fuel tank capacity | 21.1 gal |
| Curb weight | 3704 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 394 hp |
| Torque | 368 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 11 |
| Bore and stroke | 94.0 mm x 89.0 mm |
| Engine code | S62B50 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.7 s |
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |