BMW X4 G02 (2019–2021)
BMW X4 bmw x4 m40i
G02 (2019–2021), 2019–2024. Gasoline · 3.0 L · 382 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.4 s and top speed 155 mph.
G02 (2019–2021)
2019 - 2024
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
382
Torque
369 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.4 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
113 mm
Dimensions
188 × 76 × 64 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 28.0 / 24.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 64 mm |
| Wheelbase | 113 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 245/50R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 51 L |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 382 hp |
| Torque | 369 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.4 s |
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |