BMW X4 G02 facelift (2022–2024)
BMW X4 bmw x4 xdrive30i
G02 facelift (2022–2024), 2022–2024. Gasoline · 2.0 L · 248 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 6.0 s and top speed 130 mph.
G02 facelift (2022–2024)
2022 - 2024
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
248
Torque
258 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
6.0 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
113 mm
Dimensions
188 × 76 × 64 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 28.0 / 24.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 64 mm |
| Wheelbase | 113 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 245/50R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 51 L |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 248 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.0 s |
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |