BMW X4 F26 (2015–2018)
BMW X4 x4 m40i
F26 (2015–2018), 2016–2018. Gasoline · 3.0 L · 355 hp · Automatic (S8) · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.7 s and top speed 155 mph.
F26 (2015–2018)
2016 - 2018
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
355
Torque
343 lb-ft
Transmission
Automatic (S8)
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
4.7 s
Top speed
155 mph
Wheelbase
111 mm
Dimensions
184 × 74 × 64 mm
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 184 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 64 mm |
| Wheelbase | 111 mm |
| Wheel size | 245/45R19 |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 355 hp |
| Torque | 343 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (S8) |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.7 s |
| Fuel type | Premium Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |