BMW iX I20 (2022–present)
BMW iX ix xdrive50 (22 inch wheels)
I20 (2022–present), 2023–2023. Electric · Automatic (A1) · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.4 s and top speed 124 mph.
I20 (2022–present)
2023 - 2023
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
Automatic (A1)
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
4.4 s
Top speed
124 mph
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3000 mm
Dimensions
4953 × 1966 × 1697 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
86.0 / 85.0 / 86.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4953 mm |
|---|---|
| Width | 1966 mm |
| Height | 1697 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 66 mm |
| Wheel size | 22 in |
Volume and weight
| Curb weight | 6 lbs |
|---|---|
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front and rear |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Cylinders | 0 |
| Valves per cylinder | 0 |
| Fuel system | Electric |
| Valvetrain | N/A |
| Electric motor | Dual AC synchronous motors |
| Electric horsepower | 516 hp |
| Electric torque | 564 lb-ft |
| System horsepower | 516 hp |
| System torque | 564 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 111.5 kWh |
| Battery net capacity | 105.2 kWh |
| AC charge power | 11.0 kW |
| DC charge power | 195.0 kW |
| Charge time 120V | 4.0 h |
| Charge time 240V | 11.0 h |
| Charge setup 240V | 11 kW onboard charger |
| Electric range | 315 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 124 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.4 s |
| Fuel economy standard | Electricity |
| Fuel economy city | 86.0 mpg |
| Fuel economy highway | 85.0 mpg |
| Fuel economy combined | 86.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |