BMW iX I20 (2024–present)
BMW iX bmw ix xdrive40
I20 (2024–present), 2024–2024. Electric · Single-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.8 s and top speed 124 mph.
I20 (2024–present)
2024 - 2024
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
Single-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.8 s
Top speed
124 mph
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3000 mm
Dimensions
4953 × 1966 × 1697 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
95.0 / 94.0 / 95.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4953 mm |
|---|---|
| Width | 1966 mm |
| Height | 1697 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 66 mm |
| Wheel size | 20-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 36 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 78 L |
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front and rear |
| Electric motor | Dual AC synchronous electric motors |
| Electric horsepower | 322 hp |
| Electric torque | 465 lb-ft |
| System horsepower | 322 hp |
| System torque | 465 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 76.6 kWh |
| Battery net capacity | 71.0 kWh |
| AC charge power | 11.0 kW |
| DC charge power | 150.0 kW |
| Electric range | 249 mi |
| Electricity consumption city | 95.0 |
| Electricity consumption highway | 94.0 |
| Electricity consumption combined | 95.0 |
Transmission
| Transmission | Single-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 124 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.8 s |
| Fuel economy standard | Electricity |
| Fuel economy city | 95.0 mpg |
| Fuel economy highway | 94.0 mpg |
| Fuel economy combined | 95.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |