BMW iX I20 (2023–present)
BMW iX bmw ix m60
I20 (2023–present), 2023–2024. Electric · 1-speed direct-drive automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.6 s and top speed 155 mph.
I20 (2023–present)
2023 - 2024
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
1-speed direct-drive automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.6 s
Top speed
155 mph
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3000 mm
Dimensions
4953 × 1966 × 1697 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
46.0 / 52.0 / 50.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4953 mm |
|---|---|
| Width | 1966 mm |
| Height | 1697 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 66 mm |
| Wheel size | 255/50R21 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 36 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 78 L |
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front and rear |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Cylinders | 0 |
| Valves per cylinder | 0 |
| Valvetrain | N/A |
| Electric motor | Dual AC synchronous electric motors |
| Electric horsepower | 610 hp |
| Electric torque | 811 lb-ft |
| System horsepower | 610 hp |
| System torque | 811 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 111.5 kWh |
| Battery net capacity | 105.2 kWh |
| Battery voltage | 376 V |
| AC charge power | 11.0 kW |
| DC charge power | 195.0 kW |
| Charge time 240V | 11.0 h |
| Charge setup 240V | 11 kW onboard charger |
| Electric range | 280 mi |
| Electricity consumption city | 73.0 |
| Electricity consumption highway | 65.0 |
| Electricity consumption combined | 68.0 |
Transmission
| Transmission | 1-speed direct-drive automatic |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.6 s |
| Fuel economy standard | MPGe |
| Fuel economy city | 46.0 mpg |
| Fuel economy highway | 52.0 mpg |
| Fuel economy combined | 50.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |