BMW i7 G70 (2023–2024)
BMW i7 i7 xdrive60 sedan (21 inch wheels)
G70 (2023–2024), 2023–2024. Automatic (A1) · 4-Wheel Drive.
G70 (2023–2024)
2023 - 2024
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Transmission
Automatic (A1)
Drive
4-Wheel Drive
Wheelbase
3216 mm
Dimensions
5390 × 1951 × 1544 mm
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 5390 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1544 mm |
| Wheelbase | 3216 mm |
Engine
| Electric motor | Dual AC electric motors |
|---|---|
| Electric horsepower | 536 hp |
| Electric torque | 549 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 105.7 kWh |
| Battery net capacity | 101.7 kWh |
| Electric range | 307 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Electricity |
|---|