BMW i7 G70 (2024–2024)
BMW i7 bmw i7 edrive50 sedan
G70 (2024–2024), 2024–2024. Electric · Single-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.3 s and top speed 130 mph.
G70 (2024–2024)
2024 - 2024
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
Single-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.3 s
Top speed
130 mph
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3216 mm
Dimensions
5390 × 1951 × 1544 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
34.0 / 37.0 / 87.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5390 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1544 mm |
| Wheelbase | 3216 mm |
| Clearance | 5 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 66 mm |
| Wheel size | 255/45R20 front, 285/40R20 rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 18 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 18 L |
| Curb weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Rear |
| Electric motor | 1 permanent-magnet synchronous AC motor |
| Electric horsepower | 449 hp |
| Electric torque | 479 lb-ft |
| System horsepower | 449 hp |
| System torque | 479 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 105.7 kWh |
| Battery net capacity | 101.7 kWh |
| Battery voltage | 376 V |
| AC charge power | 11.0 kW |
| DC charge power | 195.0 kW |
| Charge time 240V | 10.5 h |
| Charge setup 240V | 11 kW onboard AC charging |
| Electric range | 321 mi |
| Electricity consumption city | 34.0 |
| Electricity consumption highway | 37.0 |
| Electricity consumption combined | 35.0 |
Transmission
| Transmission | Single-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.3 s |
| Fuel economy standard | Electricity |
| Fuel economy city | 34.0 mpg |
| Fuel economy highway | 37.0 mpg |
| Fuel economy combined | 87.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |