BMW i5 G60 (2024–present)
BMW i5 i5 edrive40 sedan (19 inch wheels)
G60 (2024–present), 2024–2024. Automatic (A1) · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.7 s and top speed 120 mph.
G60 (2024–present)
2024 - 2024
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Transmission
Automatic (A1)
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
5.7 s
Top speed
120 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2995 mm
Dimensions
5060 × 1900 × 1514 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 105.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sedan |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5060 mm |
|---|---|
| Width | 1900 mm |
| Height | 1514 mm |
| Wheelbase | 2995 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 19 in |
Volume and weight
| Curb weight | 5 lbs |
|---|
Engine
| Electric horsepower | 335 hp |
|---|---|
| Electric torque | 295 lb-ft |
| System horsepower | 335 hp |
| System torque | 295 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 84.3 kWh |
| Battery net capacity | 81.2 kWh |
| AC charge power | 11.0 kW |
| DC charge power | 205.0 kW |
| Charge time 120V | 40.0 h |
| Charge time 240V | 8.0 h |
| Charge setup 240V | 11 kW onboard charger |
| Electric range | 295 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 120 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.7 s |
| Fuel economy combined | 105.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |