BMW i4 G26 (2022–present)
BMW i4 i4 xdrive40 gran coupe (18 inch wheels)
G26 (2022–present), 2024–2024. Automatic (A1) · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.9 s and top speed 118 mph.
G26 (2022–present)
2024 - 2024
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Transmission
Automatic (A1)
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.9 s
Top speed
118 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2855 mm
Dimensions
4788 × 1852 × 1448 mm
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4788 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1448 mm |
| Wheelbase | 2855 mm |
| Wheel size | 18-inch |
Volume and weight
| Curb weight | 5 lbs |
|---|
Engine
| Electric motor | 2 AC synchronous motors |
|---|---|
| Electric horsepower | 396 hp |
| Electric torque | 443 lb-ft |
| System horsepower | 396 hp |
| System torque | 443 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 83.9 kWh |
| Battery net capacity | 81.5 kWh |
| AC charge power | 11.0 kW |
| DC charge power | 200.0 kW |
| Charge time 120V | 48.0 h |
| Charge time 240V | 8.0 h |
| Electric range | 307 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.9 s |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |