BMW Active E E82 (2011–2011)
BMW Active E active e
E82 (2011–2011), 2011–2011. Electric · 170 hp · Single-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.5 s and top speed 95 mph.
E82 (2011–2011)
2011 - 2011
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Horsepower
170
Torque
184 lb-ft
Transmission
Single-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
8.5 s
Top speed
95 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2659 mm
Dimensions
4374 × 1750 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
107.0 / 96.0 / 102.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4374 mm |
|---|---|
| Width | 1750 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2659 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
| Wheel size | 195/55R16 |
Volume and weight
| Curb weight | 4 lbs |
|---|
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Rear |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 184 lb-ft |
| Electric motor | AC synchronous electric motor |
| Electric horsepower | 170 hp |
| Electric torque | 184 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 32.0 kWh |
| Battery net capacity | 22.0 kWh |
| Battery voltage | 380 V |
| AC charge power | 3.3 kW |
| Charge time 120V | 24.0 h |
| Charge time 240V | 4.0 h |
| Electric range | 94 mi |
Transmission
| Transmission | Single-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 95 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.5 s |
| Fuel economy city | 107.0 mpg |
| Fuel economy highway | 96.0 mpg |
| Fuel economy combined | 102.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |