Alfa Romeo Stelvio 949 facelift (2020–present)
Alfa Romeo Stelvio stelvio awd
949 facelift (2020–present), 2020–2024. Gasoline · 2.9 L · 505 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 3.6 s and top speed 177 mph.
949 facelift (2020–present)
2020 - 2024
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.9 L
Horsepower
505
Torque
443 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
3.6 s
Top speed
177 mph
Curb weight
4300 lbs
Wheelbase
2819 mm
Dimensions
4689 × 1902 × 1676 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4689 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1676 mm |
| Wheelbase | 2819 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 255/45R20 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 19 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 57 L |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal |
| Curb weight | 4300 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.9 L |
| Horsepower | 505 hp |
| Torque | 443 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 177 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.6 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |