Alfa Romeo Spider Type 4 facelift (1991–2005)
Alfa Romeo Spider spider veloce 2.0
Type 4 facelift (1991–2005), 1991–1994. Gasoline · 2.0 L · 120 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 9.5 s and top speed 118 mph.
Type 4 facelift (1991–2005)
1991 - 1994
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
120
Torque
117 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
9.5 s
Top speed
118 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2350 mm
Dimensions
4229 × 1651 × 1270 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4229 mm |
|---|---|
| Width | 1651 mm |
| Height | 1270 mm |
| Wheelbase | 2350 mm |
| Wheel size | 195/60R14 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 120 hp |
| Torque | 117 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.5 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |