Alfa Romeo GTV 105/115 (1974–2004)
Alfa Romeo GTV gtv
105/115 (1974–2004), 1986–1987. Gasoline · 2.5 L · 154 hp · Manual 5-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.8 s and top speed 124 mph.
105/115 (1974–2004)
1986 - 1987
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
154
Torque
177 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
8.8 s
Top speed
124 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2499 mm
Dimensions
4361 × 1651 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 21.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4361 mm |
|---|---|
| Width | 1651 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2499 mm |
| Wheel size | 14 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 154 hp |
| Torque | 177 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Bosch L-Jetronic fuel injection |
| Compression ratio | 9 |
| Bore and stroke | 88.0 mm x 68.3 mm |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 124 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |