Alfa Romeo GT 937 (2003–2010)
Alfa Romeo GT alfa romeo gt 3.2 v6 24v
937 (2003–2010), 2003–2010. Gasoline · 3.2 L · 240 hp · 6-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 6.7 s and top speed 149 mph.
937 (2003–2010)
2003 - 2010
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
240
Torque
221 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
6.7 s
Top speed
149 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2601 mm
Dimensions
4491 × 1781 × 1379 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 29.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4491 mm |
|---|---|
| Width | 1781 mm |
| Height | 1379 mm |
| Wheelbase | 2601 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 225/45R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 13 L |
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 221 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 149 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.7 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |