Alfa Romeo GT 105/115 facelift (1970–1976)
Alfa Romeo GT alfa romeo gt 1300 junior
105/115 facelift (1970–1976), 1970–1976. Gasoline · 1.3 L · 89 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. top speed 108 mph.
105/115 facelift (1970–1976)
1970 - 1976
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.3 L
Horsepower
89
Torque
82 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Top speed
108 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2400 mm
Dimensions
4001 × 1600 × 1321 mm
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4001 mm |
|---|---|
| Width | 1600 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2400 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 11.9 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 89 hp |
| Torque | 82 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Twin carburetors |
| Compression ratio | 9 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 108 mph |
|---|---|
| Fuel type | Premium unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |