Alfa Romeo GT 105/115 (1963–1976)
Alfa Romeo GT alfa romeo gt 1300 junior
105/115 (1963–1976), 1963–1976. Gasoline · 1.3 L · 89 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 12.0 s and top speed 108 mph.
105/115 (1963–1976)
1963 - 1976
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.3 L
Horsepower
89
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
12.0 s
Top speed
108 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2499 mm
Dimensions
4229 × 1600 × 1349 mm
General information
| Brand country | Italy |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4229 mm |
|---|---|
| Width | 1600 mm |
| Height | 1349 mm |
| Wheelbase | 2499 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 14.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 89 hp |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Twin carburetors |
| Compression ratio | 9 |
| Bore and stroke | 78.0 mm x 67.5 mm |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 108 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 12.0 s |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |